Siemie lniane

Siemię lniane należy do produktów roślinnych i zawiera bardzo dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Zawartość tych kwasów w nasionach lnu jest podobna do ich zawartości w rybach. W skład nasion lnu wchodzi tłuszcz roślinny w ilości od 38 do 44 proc. z czego 57-60 proc. stanowią wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, a 14-15 proc. kwasy tłuszczowe omega-6. Ponadto nasiona lnu zawierają błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny,, cynk, flawonoidy i fitoestrogeny ( lignany ), witaminę E, witaminy rozpuszczalne w wodzie (z grupy B), sole mineralne, a także lecytyna.

Siemię lniane zawiera bardzo dużo substancji śluzowych. Posiada białka w bardzo korzystnym zestawie aminokwasów.

Wszystkie składniki występujące w siemieniu lnianym pomagają obniżyć zbyt wysoki poziom cholesterolu. Roślina ta zmniejsza krzepliwość krwi i może pomóc w ochronie serca przed chorobą wieńcową i zawałem.

Zawiera błonnik pokarmowy, zarówno w formie rozpuszczalnej, jak i nierozpuszczalnej wzmagając perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom.

Wykorzystuje się je przede wszystkim w schorzeniach układu pokarmowego i oddechowego (nawilża śluzówkę podczas występowania kaszlu). Dzięki zawartości dużej ilości substancji śluzowych, działa osłonowo i łagodząco na przewód pokarmowy.

Zawarte w siemieniu lnianym lignany – fitoestrogeny roślinne, po dostaniu się do naszego przewodu pokarmowego przypominają ludzkie estrogeny. Naukowcy dowodzą , że spożywanie lignanów przyczynia się do:

  • ochrony przed osteoporozą
  • spadku zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego
  • zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwór ( szczególnie nowotwory hormonozależne, rak układu pokarmowego)
  • niwelowania niekorzystnych skutków działania wolnych rodników
  • zmniejszają niekorzystne objawy przekwitania ( uderzenia gorąca, bóle i zawroty głowy, zmienność nastrojów, zaburzenia snu )
  • łagodzą zespół napięcia przedmiesiączkowego ( bóle głowy, podbrzusza, piersi, zmienność nastrojów, napady głodu, napady złości )

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CDYQ6QUoAjAB&url=http%3A%2F%2Fkobieta.onet.pl%2Fzdrowie%2Fchoroba&ei=3k4xU72oLfLA7AbDjIDIAw&usg=AFQjCNHp7ChLFLSNyNscKlM3yRHeO8v42w

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *