Orzechy arachidowe

Orzechy arachidowe nie występują w naturze, a jedynie jako roślina uprawna. Prawdopodobnie przywędrowały z Brazylii. Dzisiaj jednak głównie uprawiane są w Indiach, Chinach, Nigerii i Stanach Zjednoczonych. Udaje się też uprawa bardziej odpornych odmian w Europie, głównie we Włoszech i Francji. Należą do rodziny bobowatych, które charakteryzuje owoc – strąk.

Inaczej zwane fistaszkami lub orzeszkami ziemnymi. Zawierają dwa cenne kwasy tłuszczowe: arachidowy i linolenowy, które przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi oraz kwas foliowy, który pełni bardzo ważną rolę w diecie kobiet ciężarnych lub planujących potomstwo. Orzechy arachidowe są bogate w witaminy z grupy B, magnez, fosfor, mangan i miedź. Orzechy ziemne wzmacniają śledzionę, żołądek i jelita. Przyczyniają się również do zwiększenia ilości pokarmu u karmiących matek oraz obniżają ciśnienie tętnicze krwi.

Solidna garść orzechów ziemnych to kaloryczna bomba (średnio 595 kcal w 100 g), a jednak fistaszki na pewno nie sprzyjają nadwadze. Niby mnóstwo w nich tłuszczu (stanowi on 46% ich składu ), ale daleko im do innych orzechów ( bywa, że zawarty w nich tłuszcz przekracza 70%).

Orzechy te obfitują w kwasy oleinowe, które zamiast odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej, obniżają poziom złego cholesterolu we krwi i są zbawienne dla układu krwionośnego. Nic tylko jeść. Bezkarnie. Pomagają schudnąć, dbają o serce, przywracają dobry sen. Wspierają układ nerwowy, oddechowy, mięśniowy i krwionośny. Chronią przed osteoporozą czy miażdżycą. Dbają o skórę. Zawdzięczają to cennym składnikom odżywczym. Zawierają bowiem sporo białka (ponad 25%), potasu, magnezu, selenu, fosforu, „witaminy młodości”, czyli E i niacyny (witamina PP). Tej ostatniej arachidy mają najwięcej spośród wszystkich orzechów. Zawarty w orzeszkach ziemnych aminokwas arginina to cenny budulec ludzkich mięśni, znacznie podnoszący naszą zdolność do wysiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *