Flawonoidy – eliksir młodości

Flawonoidy to naturalne roślinne substancje odżywcze, należące do polifenoli. W roślinie pełnią funkcję barwników, substancji zapachowych, smakowych oraz chronią przed szkodnikami. Dla funkcjonowania organizmu ludzkiego nie są niezbędne , jak białka, tłuszcze czy witaminy, ale pełnią bardzo korzystne funkcje. Są grupą substancji, których działanie biologiczne związane jest przede wszystkim z naczyniami krwionośnymi i układem krążenia. Jednak niektóre z nich wywierają również szerszy wpływ na cały organizm.

Powszechnie wiadomo, że flawonoidy i surowce flawonoidowe działają uszczelniająco
i wzmacniająco na ściany drobnych naczyń krwionośnych. Dzięki temu znalazły one zastosowanie jako środki zapobiegające krwawieniom, wybroczynom oraz żylakom.

Flawonoidy zawarte w żurawinie są bardzo podobne do tych występujących w czerwonym winie. Dlatego wykazują one korzystny wpływ na krążenie w mięśniu sercowym, co sprawia, że mogą być stosowane pomocniczo przy chorobie wieńcowej. Za tym wykorzystaniem przemawia również fakt, iż niektóre z nich mają także działanie moczopędne, dzięki czemu obniżają ciśnienie krwi i zmniejszają obciążenie serca. Zaznaczamy jednak, że należy je traktować pomocniczo przy tego typu dolegliwościach. Nie zastąpią one właściwego leczenia farmakologicznego.

W ostatnim czasie zwrócono również uwagę na właściwości przeciw utleniające flawonoidów i zaczęto je wykorzystywać jako naturalne antyoksydanty i jako tak zwane wymiatacze wolnych rodników – cząsteczek odpowiedzialnych miedzy innymi za powstawanie nowotworów, czy procesy starzenia komórkowego. Flawonoidy mogą również przyspieszać rozkład innych egzogennych (pochodzących z poza organizmu) substancji o działaniu rakotwórczym. Sprawia to, że są one uważane za „eliksiry młodości”. Flawonoidy mają też zdolność to tworzenia kompleksów z metalami ciężkimi – co ułatwia usuwanie tych szkodliwych dla organizmu pierwiastków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *